Видове суроватъчен протеин и техните разлики
Концентрат на суроватъчен протеин (WPC)
Количеството протеин в концентрата на суроватъчен протеин може да варира между 25-89%. Добавките със суроватъчен протеин на прах, които намирате в магазините за здравословни и хранителни продукти, често съдържат концентрат на суроватъчен протеин на етикета. Този тип суроватъчен протеин обикновено е 80% протеин. Останалата част от продукта се състои от лактоза (4-8%), мазнини, минерали и влага.
Суроватъчен протеин изолат (WPI)
WPI е най-чистата налична форма на суроватъчен протеин и съдържа между 90-95% протеин. Той е добър източник на протеин за хора с непоносимост към лактоза, тъй като съдържа малко или никаква лактоза. WPI също са с много ниско съдържание на мазнини. Цената на WPI ще бъде малко по-висока от WPC поради чистотата и по-високото съдържание на протеин в продукта.
Хидролизиран суроватъчен протеин
Дългите протеинови вериги в суроватъчния протеин са разделени на по-къси вериги, наречени пептиди. Това прави суроватъчния протеин по-лесно усвоим от тялото и може да намали потенциала за алергични реакции. Хидролизираният суроватъчен протеин често се използва в храни за кърмачета и продукти за спортно и медицинско хранене. Хидролизата не намалява хранителните качества на суроватъчния протеин.
Каква е разликата между суроватъчен протеин изолат и концентрат?
Със сигурност не завиждаме на отговорността на средния потребител да дешифрира между действителната наука и маркетинговите трикове, когато става въпрос за добавки. Що се отнася до суроватъчния протеин, има толкова много предимства да сте на диета с високо съдържание на протеини, но е трудно да преминете през псевдонауката, за да сте сигурни, че получавате правилната информация.
Разликите между суроватъчен протеин изолат и суроватъчен протеин концентрат се крият в това колко протеин получавате на лъжица. Най-общо казано, изолатите обикновено съдържат 90% или повече протеин на мерителна лъжица, докато концентратите могат да съдържат някъде между 25-89% протеин на мерителна лъжица. Тъй като концентратите съдържат по-малко протеин на мерителна лъжица, останалите макронутриенти (мазнини и въглехидрати) ще компенсират останалите калории.
Съществува често срещано погрешно схващане, че тъй като концентратите съдържат повече мазнини и/или въглехидрати от изолатите, те по своята същност са по-лоши за вас, което е напълно невярно. Тъй като концентратите имат повече мазнини, те вероятно ще съдържат повече вещества, свързани с мазнините, като имуноглобулини и конюгирана линолова киселина, които могат да имат незначителен ефект върху запазването на чистата маса. Концентратите на суроватъчен протеин могат да бъдат по-добър избор за добавки, ако потребителят иска да попълни запасите от въглехидрати след тренировка. Диетолозите обаче препоръчват подход на първо място с храната и попълване на запасите от гликоген от източници на въглехидрати като плодове и зеленчуци. Бъдете внимателни обаче за тези от вас, които имат непоносимост към лактоза. По-високият процент въглехидрати в концентратите на суроватъчен протеин вероятно е лактоза и по този начин може да причини нежелана реакция при тези, които нямат ензима лактаза.
Суроватъчните протеинови изолати са най-чистата форма на протеинова добавка на пазара. Изолатите ще бъдат най-добрата опция при избора на протеинова добавка. Верни на името си, високото съдържание на протеини в суроватъчните протеинови изолати и последващото ниско съдържание на други макронутриенти означава, че изолатите обикновено са безопасни за хора с непоносимост към лактоза.
Както винаги при добавките, важно е да знаете, че етикетът, който четете, е безопасен и съдържа всичко в точните количества.
Важно е да сте образовани, когато става въпрос за консумация на суроватъчен протеин. Добавките със суроватъчен протеин са точно това, добавка към вашата диета. Съсредоточете се върху подхода на първо място към храната и добавете или концентрат на суроватъчен протеин, или изолат, когато не постигате целите си за протеини.