Как суроватката идва от млякото и се трансформира в опакован с протеини прах
Суроватъчен белтък е една от най-разпространените добавки там. Простият прах, който се предлага в широка гама от видове и вкусове, се предлага от огромен брой компании и се използва от много спортисти и обичайно трениращи – всички се надяват да използват суроватка, за да постигнат своите индивидуални цели.
Интересно е обаче, че много хора всъщност не знаят толкова много за суроватката. Какво точно е? От къде идва? Как се прави?
Най-важното: защо има значение? Разбирането как се произвежда суроватката може да ви помогне да се справите с много от митовете и погрешните схващания около тази изключително полезна добавка.
Много преди суроватката да се превърне в мощен протеинов прах, тя е малка, но много важна част от това, което съставлява кравето мляко. Кравето мляко обикновено е 3,3 процента протеин и се състои от два различни вида протеин: суроватъчен и казеин. Суроватката е около 0,6 процента от млякото, докато казеинът представлява приблизително 2,7 процента.
Въпреки че суроватката съставлява по-малко от 1% от съставките на кравето мляко, тя има голямо влияние върху храненето. Учените по храните използват усъвършенствани техники за отстраняване на суроватката от кравето мляко, така че да може да се използва за създаване на обогатени с протеини прахове, блокчета, напитки, формули за кърмачета и др.
Където всичко започва
Исторически погледнато, суроватката всъщност е страничен продукт от процеса на производство на сирене. Първо към млякото се добавя някакъв вид подсирващ агент, като топлина или киселина. Това кара твърдата част от млякото – изварата – да изплува нагоре. И да, млякото има твърди частици в него. Но във вашето средно мляко тези твърди вещества са разтворени в течната част.
След приключване на отделянето изварата се обира отгоре и се изважда, за да стане на сирене. Остатъчната течност е това, което наричаме суроватка. Дълго време суроватката беше нещо като отпадъчен продукт за производителите на сирене. Някои изобретателни хора намериха приложение за него, като други форми на сирене, храна за животни или дори тор, но в по-голямата си част това беше нещо като бреме.
Разбира се, хранителната стойност на суроватката отдавна е разбрана, но в течна форма тя не е нито удобна, нито апетитна. Седейки в тенджерата, течната суроватка обикновено е болезнено бледо-бяла с леко горчив вкус. Никой не иска това.
В крайна сметка обаче беше открито, че суроватката може да бъде дехидратирана и на прах. Научихме също, че правилно обработената суроватка не трябва да има този непривлекателен горчив вкус. На този етап от живота си, тази суроватка ще бъде наречена „концентрат“. Продуктите, произведени от това, са с високо съдържание на пълноценни протеини и са пълни с други изключително полезни хранителни вещества.
Процесът е сложен и съществен компонент от производството на сирене. Ето как суроватката се превръща от миниатюрен компонент на мляко в хранителния протеинов прах, който познавате и обичате.
Първа стъпка: Млякото се транспортира в хладилен резервоар до съоръжение за производство на сирене.
Стъпка втора: Млякото се пастьоризира и след това се охлажда отново. В този момент течността се състои от 80 процента казеин и 20 процента суроватка.
Стъпка трета: Суроватката в оригиналната си течна форма се отделя от изварата с помощта на специални ензими. Оттам казеинът отлежава в различни видове сирена.
Стъпка четири: Използвайки усъвършенствано оборудване, учените по храните филтрират течната суроватка, за да отстранят мазнините, лактозата, минералите и водата.
Стъпка пета: Тази стъпка може да варира в зависимост от вида на желания суроватъчен протеин на прах. Суроватката е или микрофилтрирана, за да стане суроватъчен протеинов концентрат, или ултрафилтрирана, за да се получи суроватъчен протеинов изолат. Някои изолати на суроватъчен протеин съдържат нула грама мазнини, лактоза и въглехидрати след процеса на ултрафилтрация. Концентратът на суроватъчен протеин обаче може да даде и трите компонента след по-малко изтощителна процедура на филтриране.
Стъпка шеста: Течният суроватъчен протеин се изсушава чрез пулверизиране на прах.
Стъпка седма: Прахът се пакетира за продажба като добавка към суроватъчен протеин или се изпраща на хранителни компании за разработване на богати на протеини продукти като блокчета.
Стъпка осма: Хората купуват суроватъчен протеин на прах или продукти, обогатени със суроватъчен протеин, консумират ги и се възползват от многобройните хранителни ползи на добавката.
Е urther Along
Суроватъчният концентрат, освен че е богат на протеини, съдържа и доста мазнини и захар (под формата на лактоза). В стремежа си да направят протеините си по-… богати на протеини, някои компании подлагат своята суроватка на още по-голяма обработка. Това премахва мазнините и захарите, оставяйки продукт, който съдържа по-висок процент протеин по обем, но също така му липсват много други хранителни вещества, които естествено се срещат в суроватката. На етикета тези форми на суроватъчен протеин се наричат „изолати“.
Понякога нещата напредват дори отвъд тази точка. Някои компании ще използват ензими за частично смилане на протеина, в опит да го направят по-лесно смилаем. Което е интересен ход, като се има предвид, че концентратът на суроватъчен протеин вече се усвоява с впечатляваща скорост от тялото ви. Тези продукти, наречени хидролизати, обикновено са много по-скъпи благодарение на допълнителната работа, вложена в тяхната обработка.