ИЗПОЛЗВАНЕТО НА КЕТО ДИЕТИ КАТО ДОПЪЛНИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ НА НЕВРОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Off By

Имаше един филм в началото на 90-те, озаглавен „Маслото на Лоренцо“, където историята на Михаела и Аугусто Одоне се противопостави на медицинската диагноза, когато търсят медицинско лечение за техния син Лоренцо, който имаше адренолевкодистрофия, рядко неврологично заболяване. Тогава използването на специална диета за контролиране на неврологичните разстройства беше сложно и често критикувано; но години на медицински изследвания започват да показват, че може би маслото на Лоренцо, специална смес от 4:1 олеинова киселина и еуринова киселина от маслиново и рапично масло, наистина може да помогне.

Какво общо има сместа от масла с кетогенната диета и неврологичните разстройства? Тази смес се състои от мастни киселини – същите мастни киселини, на които се набляга в кетогенната диета.

Въпреки че изследванията продължават, кетогенната диета наскоро се върна към светлината за лечение на неврологични разстройства. Ето всичко, което трябва да знаете за диетата и как тя може да лекува, а в някои случаи и да лекува неврологични разстройства.

 

Чести и редки неврологични разстройства

Има над 600 неврологични разстройства и състояния, известни на човечеството, и може да има още, на които все още не сме свидетели. За много от тези заболявания лечението е ограничено. Неврологично разстройство е заболяване или състояние, което засяга тялото чрез мозъка, нервите и гръбначния стълб.

Ето някои от най-честите и редки неврологични заболявания:

  • епилепсия
  • Множествена склероза (МС)
  • Амиотрофична латерална склероза (ALS)
  • болестта на Паркинсон
  • Мозъчно невродегенеративно заболяване
  • деменция
  • дистония
  • Болест на Алцхаймер
  • Синдром на Bloch-Sulzberger
  • Каузалгия
  • Карпален тунел
  • Лаймска болест
  • Болест на Лу Гериг
  • Придобито мозъчно увреждане (ABI)
  • Травматично мозъчно увреждане (TBI)
  • Функционални и дисоциативни неврологични симптоми
  • Моторно невронно заболяване
  • Миалгичен енцефаломиелит (МЕ)
  • Прогресивна супрануклеарна парализа (PSP)
  • Болест на Хънтингтън
  • Спинална бифида и хидроцефалия

 

Теорията за това как кето диетите са от полза за тези с неврологични разстройства

Кетогенната диета, понякога наричана кето или KD, е ограничителна диета, която има много форми. Най-често срещаният вариант би бил диетата на Аткинс, диета с ниско съдържание на въглехидрати и нисък гликемичен индекс. Кетогенната диета защитава избора на храни с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати, които поставят тялото в кетоза. Мазнините се метаболизират и се превръщат в кетони, които се използват от мозъка вместо глюкоза, която идва от въглехидратите.

Кетоните са превъзходна енергия, главно защото тези молекули генерират по-малко реактивни кислородни видове (ROS) и причиняват по-малко увреждане на мозъка от свободните радикали. Съществува и кетонът, известен като бета-хидроксибутират, който има важна епигенетична роля чрез повлияване на експресията на ДНК, увеличаване на пътищата за детоксикация в мозъка и стимулиране на g-протеинови рецептори върху клетките.

Това преминаване от глюкозата към мазнините като основен източник на енергия е крайъгълният камък на повечето теории за това как кетогенната диета е от полза за хората с неврологични разстройства. Изследователите смятат, че диетата действа чрез промяна на невротрансмитерите, синаптичните предавания, митохондриалната дисфункция и регулирането на реактивния кислород – всички те са механизми, които причиняват или влошават редица неврологични разстройства. Как работи това обаче все още не е ясно.

 

Изследвания и резултати за приемане на кето диета

И все пак „как“ става малко по-разбираемо. Стотици публикувани проучвания сочат колко основно е храненето при профилактиката и лечението на неврологични заболявания.

Има множество проучвания, както и резултати, за приемане на кетогенна диета. Диетата сега е едно от допълнителните лечения на епилепсия при деца, особено когато формата на епилепсия е фармакорезистентна (не реагира на лекарства, отпускани с рецепта). Изследванията разкриват, че гърчовете се подобряват при около 50% от пациентите с епилепсия, които използват класическата кетогенна диета, известна като 4:1 кетогенна диета, която осигурява четири пъти повече мазнини, отколкото протеини и въглехидрати, взети заедно. Освен това, когато учените са изследвали мозъчната активност при деца с епилепсия, са открити подобрения в мозъчните модели на 65% от пациентите, които са следвали кетогенна диета.

Друго невродегенеративно заболяване, при което диетата играе достатъчна роля, е Алцхаймер. Има връзка между диетите с високо съдържание на захар, които предизвикват инсулинова резистентност, и това, което допринася за появата на деменция. В изследване за превенция и лечение на болестта на Алцхаймер резултатите от двойно-сляпо проучване установиха, че пациентите с Алцхаймер на кетогенна диета имат значително когнитивно подобрение в сравнение с тези, които не използват диетата. Една от причините може да е, че в клетъчните култури кетоните са ефективни срещу токсичните ефекти на бета-амилоида, една от патологичните характеристики на Алцхаймер. Допълването с кетонни естери също изглежда намалява наличието на амилоидна плака в мозъка.

Контролирано проучване разглежда 152 пациенти с Алцхаймер, които са използвали MCT маслена добавка (кетонни естери). След период от 45-90 дни, групата, на която е дадено съединението MCT, има подобрено когнитивно функциониране, докато функциите на плацебо групата продължават да намаляват.

Както споменахме по-рано, кетогенната диета също се подозира, че помага за възстановяването на митохондриите. При болестта на Паркинсон се смята, че митохондриалната дисфункция играе нашата роля в развитието на състоянието. Малък опит с петима пациенти, страдащи от болестта на Паркинсон, показа, че всеки човек е успял да намали резултатите си по Унифицираната скала за оценка на болестта на Паркинсон с 43,4%, когато премине към кетогенна диета. Освен това, мишки и плъхове с PD на кетогенна диета имат повече енергия, подобрена двигателна функция и повишена защита срещу увреждане на нервите.

Подобно на болестта на Паркинсон, амиотрофичната латерална склероза (ALS), която засяга моторните неврони, също показва митохондриална дисфункция в действие. Въпреки че не са провеждани проучвания върху хора, мишки с ALS са били подложени на кетогенна диета и двигателното им състояние се е подобрило значително в сравнение с мишките на редовна диета.

Множествената склероза (МС) е състояние, което уврежда нервите, което води до загуба на комуникация, изтръпване, проблеми с равновесието и двигателни, зрителни и паметови увреждания. MS също води до намалена способност за използване на захарта като източник на гориво. Преглед от 2015 г. обсъжда, че тъй като кетогенните диети водят тялото далеч от употребата на захар, кето диетата може да помогне за възстановяването на клетките при пациенти с МС. Нещо повече, скорошно, но малко контролирано проучване на 48 пациенти с МС съобщава, че групите на кетогенна диета са имали значително повишаване на качеството на живот и подобряване на холестерола и триглицеридите в сравнение с тези, които не са спазвали диетата.

Има и многобройни лични сметки онлайн и документални филми, подобно на Маслото на Лоренцо, които обсъждат ефективността на кетогенната диета. Въпреки това, ако вие или някой, когото познавате, иска да опита кетогенната диета, важно е да претеглите плюсовете и минусите на приемането на изключително рестриктивна диета.

Заключение

Не забравяйте, че кетогенната диета не е лек – само допълнителна помощ, която може да облекчи тежестта и трябва да се предприема само след обсъждане на възможностите с лекар. Въпреки това изследванията и резултатите са обещаващи!